Gdy turbosprężarka odmawia współpracy

turbosprężarkaJeszcze do niedawna turbosprężarki w pojazdach uważane były za element luksusowy i porównywany do systemów klimatyzacyjnych. Dzisiaj już, kiedy nasze samochody stają się coraz bardziej nowoczesne, turbosprężarki, podobnie zresztą jak klimatyzacja, są niemal standardem i pojawiają się coraz częściej. Wiadomo oczywiście, że wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne zazwyczaj mają tyle samo zwolenników co przeciwników, trudno jednak nie zauważyć, że coraz więcej kierowców decyduje się na wprowadzanie do swoich pojazdów co raz to nowych udogodnień. Turbosprężarki posiadają wiele zalet, przede wszystkim dlatego, że mają nieskomplikowaną budowę oraz stosunkowo niewielkie koszty wytwarzania napędu, warto jednak wiedzieć, że nawet najwyższej jakości turbosprężarka nie będzie działać prawidłowo, kiedy nie będzie właściwie eksploatowana.

Delikatność poszczególnych podsystemów sprawia, że tego typu komponenty muszą być poddawane regularnym przeglądom pod czujnym okiem specjalistów. W przeciwnym razie urządzenie może odmawiać współpracy, opóźniając na przykład czas reakcji turbiny po wciśnięciu gazu przez kierowcę albo nadmiernie obciążając silnik. W zależności od stopnia zużycia oraz częstotliwości regeneracji tego typu urządzeń, turbosprężarki będą wymagały większej uwagi. Ze względu na to, że współczesne modele samochodów skonstruowane są w taki sposób, że ewentualne naprawy mogą być przeprowadzane wyłącznie w autoryzowanych salonach, naprawa turbosprężarek nie powinna odbywać się w nieodpowiednich warunkach i za pośrednictwem samodzielnych metod prób i błędów. Praktyka wyraźnie wskazuje na to, że naprawa turbosprężarek wymagana jest już po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów, co oczywiście pociąga za sobą odpowiednio wysokie koszty, sięgające czasami nawet kilku tysięcy złotych. Sprawa komplikuje się szczególnie wtedy, kiedy samochód z turbo nie pochodził bezpośrednio z salonu a od prywatnego użytkownika, przez co możemy nie mieć – i zazwyczaj nie mamy – szczegółowej wiedzy na temat stopnia zużycia poszczególnych części. Najczęściej okazuje się, że turbosprężarka nie była poddawana jakimkolwiek przeglądom oraz pracom regeneracyjnym, co może grozić uszkodzeniem silnika. Do najczęstszych awarii zaliczyć można brak odpowiedniego smarowania, co może w rezultacie zwiększać tarcie pomiędzy łożyskiem a osią wirnika, skutkujące najczęściej zużyciem łożysk oraz pęknięciem osi. Nie mniej istotne jest uszkodzenie wirnika oraz awarie kierownicy, które dotyczą także tych turbosprężarek, które posiadają zmienną geometrię. Podstawą w prawidłowej eksploatacji, która jest niezbędna aby naprawa turbosprężarek nie była dla kierowcy zmorą, jest przede wszystkim odpowiednie smarowanie oraz troska o odpowiedni czas ostygnięcia silnika. Na oleju nie powinno się oszczędzać, przede wszystkim dlatego, że jest on pierwszym elementem ulegającym zabrudzeniu i stanowiącym zagrożenie dla sprawności turbosprężarki. W razie awarii warto odwiedzić stronę www.kramex.net.pl, ponieważ znajdują się na niej przydatne informacje na temat naprawy i regeneracji turbosprężarek.

Jeżeli nie mamy pewności, kiedy używany przez nas olej powinien zostać wymieniony, najlepszym rozwiązaniem będzie sugerowanie się oznakowaniami producenta, pojawiającymi się bezpośrednio na opakowaniu. Istotne jest także odpowiednie korzystanie z samochodu, warto więc wiedzieć, że nie powinno się ruszać bezpośrednio po uruchomieniu silnika, ponieważ kanały silnika nie zdążą wypełnić się olejem. Podobnie dzieje się w momencie zakończenia trasy przejazdu, dlatego też po jeździe na wysokich obrotach powinno dać się silnikowi czas na ostygnięcie, w przeciwnym razie wał turbiny będzie ulegał zatarciu, co w konsekwencji doprowadza do uszkodzenia łożysk.

losowy artykuł

Stojaki rowerowe w przestrzeni miejskiej

Przestrzeń miejska jest kreowana zarówno przez władze miejskie a jednocześnie przez firmy. Jednocześnie obecnie coraz więcej firm dba o wygląd przestrzenie przed budynkami firmowymi, co pozwala na zapewnienie zarówno estetycznej a jednocześnie funkcjonalnej przestrzeni. W tym względzie mała architektura może być użytkowana w celu zapewnienia tworzenia  stylowych przestrzeni, które mogą pozytywnie wpływać również na wizerunek firm.