Narzędzia pneumatyczne dla przemysłu

praca w przemyśle ciężkimJakakolwiek praca w przemyśle ciężkim jest niezwykle wymagającym zajęciem dla człowieka. Wymagającym pod względem sprawności i wytrzymałości fizycznej. Dotyczy to każdej jego gałęzi – przemysłu metalurgicznego, motoryzacyjnego, zbrojeniowego, chemicznego, budowlanego i wielu innych. Jednocześnie, wiele obowiązków służbowych naraża pracowników na utratę zdrowia, a czasami nawet życia. W związku z tym tak istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie każdego stanowiska pracy. W tym celu doskonale sprawdzają się rozmaite narzędzia pneumatyczne, elektronarzędzia, narzędzia akumulatorowe i wszelkie inne urządzenia, których zadaniem jest fizyczne odciążenie pracowników.

 Narzędzia pneumatyczne stanowią zbiór rozmaitych urządzeń, które funkcjonują z wykorzystaniem zasad pneumatyki. Sterowanie oraz przekazywanie energii odbywa się w takich narzędziach za pomocą sprężonego powietrza, a więc powietrza pod ciśnieniem. Dzięki temu, wydajność urządzenia znacznie wzrasta, a użycie siły przez człowieka zdecydowanie maleje. Praca staje się zatem lżejsza, ale również bezpieczniejsza i wydajniejsza. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na jej lepsze efekty. W związku z tym, pozytywne skutki użycia narzędzi pneumatycznych odczuwają wszyscy – zarówno sami właściciele miejsc pracy w przemyśle ciężkim, jak i sami pracownicy, ale również i klienci, którzy otrzymują lepiej wykonane zlecenia. Narzędzia pneumatyczne obejmują niemal wszystkie te urządzenia, które występują w wariancie elektrycznym. Są to zatem różnorodne wiertarki, wkrętarki, klucze, szlifierki, nitownice, ale również różnorodne manipulatory. Szczególnie te ostatnie okazują się być pomocne w pracach ręcznych. Są bardzo doceniane przez transport ręczny, który dominuje na halach produkcyjnych, montażowych, na placach budowy, w magazynach sklepów i wszędzie tam, gdzie od człowieka wymagane jest przenoszenie rozmaitych przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Nierzadko zdarza się, że ważą one po kilka, a nawet kilkanaście ton. Tym bardziej wykorzystanie manipulatorów o charakterze pneumatycznym jest doceniane i wykorzystywane na szeroką skalę. Co się zaś tyczy pozostałych urządzeń, na przykład wiertarek czy kluczy pneumatycznych, to pozwalają one na większą precyzję pracy.

Wszystkie narzędzia pneumatyczne, bez względu na rodzaj i zastosowanie, bezpośrednio wiążą się z kwestią bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy. Z racji tego, że odciążają fizycznie pracowników, wykonywane przez nich zadania stają się lżejsze. Nie narażają już bowiem człowieka na wszelkie urazy i kontuzje wywołane przenoszeniem niezwykle ciężkich przedmiotów. Nie zagraża to już również ich życiu. Ponadto, praca, dzięki temu, że staje się lżejsza i bezpieczniejsza, jest jednocześnie także wydajniejsza i efektywniejsza. Być może pewne kontrowersje wzbudza w pracownikach fakt, że automatyzacja pewnych procesów pracy zastępuje pracę ludzkich rąk. Jednocześnie istnieje obawa, że zacznie być zmniejszana liczba miejsc pracy. Nic bardziej mylnego. Narzędzia pneumatyczne nadal potrzebują bowiem profesjonalnej obsługi. Wiertarka sama nie wywierci dziury, a klucz pneumatyczny nie wykręci śruby. Człowiek nadal jest w tym przypadku niezastąpiony. Jedynie pewnym zmianom ulega charakter jego pracy. Przede wszystkim, co zostało już powiedziane nieco szerzej, nie wymaga się od niego tak dużej sprawności fizycznej oraz siły. Niektóre, większe urządzenia wymagają dodatkowo komputerowego sterowania. W związku z tym, pracownicy przechodzą dodatkowe szkolenia, na których zdobywają umiejętności konieczne do elektronicznej obsługi urządzeń. Tak dzieje się na przykład w przypadku balanserów pneumatycznych. Ich przeznaczeniem jest utrzymywanie w powietrzu narzędzi, przy pomocy których człowiek wykonuje swoja pracę. Dzięki temu staje się ona zdecydowanie bardziej lekka, sprawna oraz precyzyjna, a więc również efektywniejsza. Nadzwyczaj pomocne okazują się również być żurawie i inne chwytaki pneumatyczne. Doskonale sprawdzają się w tak zwanym transporcie ręcznym, a więc w niezwykle wielu miejscach pracy, szczególnie w przemyśle ciężkim.klucz pneumatyczny

Warto powiedzieć nieco więcej na temat niektórych, najbardziej popularnych narzędzi wykorzystujących podczas pracy siłę sprężonego powietrza. W związku z tym, rozmaite klucze pneumatyczne sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż zwykłe, ponieważ nie tylko wkręcają i wkręcają śruby, ale doskonale radzą sobie nawet z tymi, które są zapieczone. Jednocześnie nie wymagają od człowieka niemal żadnej siły fizycznej z jego strony. Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik i gotowe. Wiertarki pneumatyczne natomiast posiadają nieco większą moc i siłę obrotową. Ogólnie, wszystkie narzędzia pneumatyczne od Cedima, bez względu na rodzaj i zastosowanie powinny charakteryzować się szeregiem takich samych, lub z dużej mierze podobnych właściwości, dzięki którym będą w stanie jak najlepiej spełniać swoje zadania. Należą do nich: obudowa wykonana z odpornego na uszkodzenia materiału, rękojeści obleczone materiałem zapewniającym właściwości antypoślizgowe, uchwyt dopasowany do kształtu dłoni, niewielkie rozmiary oraz stosunkowo nieduża waga urządzenia, dołączenie do zestawu rozmaitych akcesoriów usprawniających działanie narzędzi. Ta ostatnia cecha jest różna w zależności od rodzaju urządzenia. W przypadku szlifierki może to być na przykład pojemnik na powstający podczas pracy pył oraz zamontowanie systemu odprowadzającego pył, przydatne są również różnego rodzaju talerze szlifujące mocowane na rzep. Wiertarka dobrze gdy posiada rozmaite wiertła oraz walizkę na cały sprzęt wraz z osprzętem. Nitownice powinny posiadać pojemniki na odpady. Wszystkie natomiast urządzenia powinny być wyposażane w dodatkowe rękojeści, które można mocować w razie potrzeby. Producenci każdego narzędzia pneumatycznego powinni dbać o to, aby praca przy ich użyciu była nie tylko lekka, sprawna i wydajna, ale również bezpieczna. Szczególnie ta ostatnia cecha jest niezwykle ważna w przypadku każdego rodzaju pracy w przemyśle ciężkim. W związku z tym, warto zainwestować w profesjonalne narzędzia pneumatyczne i wyposażyć w nie swoje stanowisko pracy.

losowy artykuł

Najlpesze rowery czyli Kross i Kellyes w Poznaniu

Ze względu na rosnące ceny benzyny i świadomość społeczeństwa względem zagadnień dotyczących ochrony środowiska i zdrowego trybu życia, coraz więcej osób podejmuje decyzję o zamianie czterech kółek na dwa i rozpoczyna żmudne poszukiwania wymarzonego i najlepiej dopasowanego, roweru. O ile oczywiście na długich dystansach samochód może wydawać się niezastąpiony, o tyle dojazd do pracy czy wędrówki rekreacyjne po parkach i lasach są idealną przestrzenią dla jednośladów. Nowoczesne rowery są już nie tylko środkiem, za pośrednictwem którego sprawnie poruszamy się po mieście czy górskich szlakach, ale stanowią także symbol ekologii, zdrowego stylu życia i troski o bezcenne walory środowiskowe.