Jak wybierać mleko modyfikowane?

 

niemowlęNie wszystkie mamy mają szczęście karmienia swojego dziecka piersią i choć wszyscy lekarze zgodnie twierdzą, że naturalne mleko jest dla niemowlęcia najlepszym pokarmem, czasami nie ma innego wyjścia jak sięgnąć po mleko modyfikowane. Okazuje się jednak, że wybór wcale nie jest prosty, nie tylko ze względu na mnogość produktów stojących na sklepowych półkach, ale także dlatego, że to, co w przypadku jednego maluszka sprawdza się znakomicie, nie musi automatycznie pasować innemu.

Czasami nawet najlepsze i płynące z głębi serca porady nie muszą przynosić dobrych rezultatów zwłaszcza, ze najczęściej rodzicie zmuszeni są do typowania mleka metodą prób i błędów. Poszukiwania mleka idealnego nie zawsze od razu kończą się sukcesem, dlatego w wielu przypadkach niezbędne jest sprawdzanie kilku produktów i obserwowanie zachowania własnego dziecka. To zwykle od jego smaku i gustu zależeć będzie nasz zakup, nie powinniśmy się zatem martwić, jeżeli zakupiony przez nas produkt będzie uparcie odrzucany. Czy istnieje jednak sposób na znalezienie właściwego preparatu? Czym różnią się od siebie poszczególne opakowania mleka modyfikowanego i które z nich będą najlepsze dla naszego dziecka? Biegunki, zaparcia, nieodpowiedni smak to tylko niektóre z elementów, które mogą być wywoływane przez nieodpowiednio dopasowane mleko modyfikowane.

Produkty zastępcze nigdy nie zastąpią mleka matki, jednak bardzo często mogą okazywać się jedynym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy matka nie ma możliwości produkowania naturalnego pokarmu. Sztuczne produkty stworzone są na bazie mleka krowiego, w którym zmienione zostały proporcje poszczególnych składników. W mleku modyfikowanym będą więc nieco inne proporcje białek i tłuszczów (zmienionych na rzecz tych pochodzenia roślinnego), poziom sodu, chloru i potasu będzie obniżony, a pojawi się więcej witamin i minerałów – wapnia, żelaza, cynku, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, że produkt będzie uczulał. Oczywiście podstawą jest brak reakcji alergicznych na mleko krowie. Na każdym opakowaniu mleka zastępczego pojawia się oznakowanie numeryczne pozwalające na ustalenie „stopnia” preparatu, adekwatnego do wieku maluszka. Numer 1 oznacza, że mleko przeznaczone jest dla niemowląt do 6. miesiąca życia, numer 2, że mleko sprawdzi się najlepiej w przypadku dzieci do ukończenia roku, numer 3 lub Junior dla dzieci, które przekroczyły 1. rok, a numer 4, że mleko przeznaczone jest dla dzieci od 2 do 3 lat. Choć różnice mogą wydawać się niewielkie, są istotne z punktu widzenia rozwoju dziecka zwłaszcza, że niezbędne jest dostosowanie składu do możliwości trawiennych. Im wyższy numer posiada mleko modyfikowane, tym produkt ma mniej zmieniony skład, dzięki czemu układ pokarmowy maluszka ma możliwość bezbolesnego przystosowania się do jedzenia normalnych posiłków.

Wiadomo oczywiście, że każde dziecko jest inne i każde potrzebuje indywidualnych składników odżywczych, dlatego też wiele produktów posiada elementy pozwalające chociażby na redukcję nieprzyjemnych kolek i zaparć. Coraz częściej mleka modyfikowane posiadają także probiotyki, które pozwalają na wzbogacanie flory bakteryjnej o bezpieczne i aktywne kultury bakterii. Każda firma stara się tworzyć unikalne receptury i maksymalnie dostosowywać się do potrzeb dziecka, wybór może więc okazać się trudny, zwłaszcza, że dla zatroskanych rodziców dobro ich dziecka jest zawsze priorytetowe. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak obserwowanie reakcji pociechy na proponowane mleko, ponieważ nie zawsze jedynym wyjściem jest kierowanie się wysoką ceną czy znaną marką.

 

losowy artykuł

Najlpesze rowery czyli Kross i Kellyes w Poznaniu

Ze względu na rosnące ceny benzyny i świadomość społeczeństwa względem zagadnień dotyczących ochrony środowiska i zdrowego trybu życia, coraz więcej osób podejmuje decyzję o zamianie czterech kółek na dwa i rozpoczyna żmudne poszukiwania wymarzonego i najlepiej dopasowanego, roweru. O ile oczywiście na długich dystansach samochód może wydawać się niezastąpiony, o tyle dojazd do pracy czy wędrówki rekreacyjne po parkach i lasach są idealną przestrzenią dla jednośladów. Nowoczesne rowery są już nie tylko środkiem, za pośrednictwem którego sprawnie poruszamy się po mieście czy górskich szlakach, ale stanowią także symbol ekologii, zdrowego stylu życia i troski o bezcenne walory środowiskowe.