Smycze dla psa

 

Kolorowe, jednolite, błyszczące, pstrokate, automatyczne, tradycyjne, przeznaczone na rower, odblaskowe, skórzane, łańcuchowe czy materiałowe – wybierając odpowiednią dla swojego pieska smycz można nabawić się o zawroty głowy. Właściciele mają do dyspozycji ogromny asortyment tego typu akcesoriów, dzięki którym sztuka wychodzenia psa na smyczy ma okazać się łatwiejsza i przyjemniejsza. Wielu z nich napotyka jednak na szereg różnych problemów. Smycz przez wielu pupili uważana jest bowiem za ostateczne zło, co rzutuje na niepokornym zachowaniu zwierzęcia podczas spaceru. Jak nauczyć zatem psa posłuszeństwa? Na co warto zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu smyczy dla naszego pupila? Czy smycz może być niebezpieczna dla naszego ukochanego zwierzaka?

Prawne obowiązki właściciela psa

Zgodnie z wynikami wielu badań posiadanie psa wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Pupil każdego dnia dostarcza bowiem solidną dawkę radości i energii, dzięki której stajemy się milsi i bardziej zrelaksowani. Pies uczy nas również sumienności oraz odpowiedzialności. Jego posiadanie wiąże się bowiem z likiem obowiązków, których wykonanie jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu pupila i wytworzenia z nim pozytywnej relacji opartej na szczerym, a także prawdziwym uczuciu. Pies wymusza na nas również stosowanie się do obowiązków prawnych. Tym sposobem dochodzimy do przymusu spacerowania z psem na smyczy. Przez taką czynność spełniamy bowiem obowiązek zachowania zwykłych środków ostrożności podczas trzymania zwierzęcia, co jest regulowane przez Kodeks Wykroczeń. Nakaz trzymania pupila na smyczy i w kagańcu może wynikać również z regulaminu na przykład centrum handlowego, wewnętrznego przewoźnika czy większych obiektów. Wchodząc dajmy na to do autobusu możemy zostać poproszeni o nałożenie kagańca i zachowanie szczególnej ostrożności.

Spacer – chwila dla Twojego psa

Każdy właściciel wychodząc ze swoim pupilem na spacer powinien zdać sobie sprawę, że ma być to czas radości i zabawy dla czworonoga. Przed takim relaksem warto przemyśleć sobie zatem jak długo powinna trwać wyprawa. Pies nie powinien być ponaglany, gdyż wywołuje to jedynie stresową sytuację między nim, a jego właścicielem. Spacer ma być dla niego chwilą przyjemności, czasem podczas którego odda się swoim ulubionym rozrywką, do których z pewnością należy… wąchanie. Dzięki tej czynności pupil zbiera bowiem informacje na temat okolicy. Węch jest dla niego księgą, dzięki której odkrywa on świat oraz swoje otoczenie. Nie złośćmy się więc na niego jeśli przez pierwsze dwadzieścia minut spaceru będzie jedynie obwąchiwał całą okolicę. Pamiętajmy, że zrelaksowany pies to miły oraz posłuszny pies. Jeśli naszemu czworonożnemu przyjacielowi znudzi się już poznawanie terenu warto urozmaicić mu chwile spaceru. Warto pokusić się tutaj o różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne czy uczenie swojego pupila wykonywania podstawowych komend w stylu siad, leżeć, zostań itp. Do tego przydatne mogą okazać się różnego rodzaju zabawki lub ulubione smakołyki psa. Taki wysiłek ma kojarzyć się czworonożnemu przyjacielowi z czymś miłym i przyjemnym. W wymyślaniu zabaw użyjmy własnej wyobraźni. Każda napotkana ławka, przydrożne drzewo, ścieżka, słupek czy jakiś krzak mogą okazać się doskonałym torem przeszkód. Wszelkie okrążenia, zeskoki, czołganie czy slalom mogą być dla czworonożnego przyjaciela idealną zabawą, dzięki której zyska wiele radości i energii. Wysiłek powinien być jednak dostosowany do wieku czy samych możliwości ukochanego psa. Pamiętajmy, że jeśli całkowicie zaangażujemy się w stworzenie swojemu pupilowi doskonałego miejsca rozrywki to sami na tym skorzystamy. Taki relaks po całym dniu żmudnej i męczącej pracy będzie zbawienny dla naszego samopoczucia, a także humoru.

Pies na horyzoncie

Wychodzenie na spacer z psem wymaga również odpowiednich umiejętności i oceny sytuacji. Właściciel powinien umiejętnie reagować na zdarzenia losowe po to, aby jego pupil nie odbierał ich jako zagrożenie. Przykładowo jeśli wychodzimy z psem na spacer i na swojej drodze napotykamy kogoś ze swoim pupilem na smyczy to nie reagujmy gwałtownie i nerwowo. Nagłe ciągnięcie swojego zwierzaka da mu bowiem informację na temat zbliżania się jakiegoś niebezpieczeństwa. Pociągająca jego szyję obroża i smycz ograniczająca jego koordynację ruchową będzie dowodem na to, że inny pies jest dla niego zagrożeniem. Wówczas nasz pupil może stać się agresywny i nieposłuszny. Ponadto podczas kolejnych spacerów, w momencie, gdy zobaczy innego przedstawiciela swojego gatunku, może reagować tak samo. Wychodząc z swoim czworonożnym przyjacielem na spacer trzeba zatem zachować zdrowy rozsądek i trzeźwość umysłu w każdej sytuacji.

Smycze dla psa

Przy wyborze smyczy podstawową zasadą jest twierdzenie, że im pies jest większy, tym grubszą smycz potrzebujemy. Dla spokojnego czworonoga zalecane są wszelkie smycze dla psa regulowane czy automatyczne. Te, które mają bardziej temperamentne usposobienie warto trzymać na smyczy klasycznej, która umożliwia całkowitą kontrolę nad ruchami naszego pupila. Na rynku można spotkać się z dużym wyborem tego typu akcesorium i wszystko zależy już od własnych upodobań. Kolorowe, jednolite, odblaskowe – asortyment jest bardzo duży. Pamiętajmy, że smycz musi być dla naszego pupila bezpieczna. Warto kupować zatem te, które posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty. Pod uwagę weźmy również jej wytrzymałość, jakość materiału, z którego została wykonana czy rodzaj zapięcia. W trosce o zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela nie warto oszczędzać na smyczy. Lepiej zapłacić za nią kwotę, która będzie gwarantowała nam bezpieczeństwo pupila. 

losowy artykuł

Najlpesze rowery czyli Kross i Kellyes w Poznaniu

Ze względu na rosnące ceny benzyny i świadomość społeczeństwa względem zagadnień dotyczących ochrony środowiska i zdrowego trybu życia, coraz więcej osób podejmuje decyzję o zamianie czterech kółek na dwa i rozpoczyna żmudne poszukiwania wymarzonego i najlepiej dopasowanego, roweru. O ile oczywiście na długich dystansach samochód może wydawać się niezastąpiony, o tyle dojazd do pracy czy wędrówki rekreacyjne po parkach i lasach są idealną przestrzenią dla jednośladów. Nowoczesne rowery są już nie tylko środkiem, za pośrednictwem którego sprawnie poruszamy się po mieście czy górskich szlakach, ale stanowią także symbol ekologii, zdrowego stylu życia i troski o bezcenne walory środowiskowe.